OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

W Polsce 20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, iż każdy z 365 dni powinien być dniem praw dziecka. W liście napisanym z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak kieruje słowa także do dorosłych:

"Prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka, ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.

W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku."
Komunikat 2018-11-20, 17:20 | autor: Kamila Gawron